O PLEMENI BORDER COLLIE 

                ZEMĚ PŮVODU

Velká Británie

                    KLASIFIKACE F.C.I.

Skupina 1 (ovčáčtí psi)

                    HISTORIE PLEMENE

Border Collie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezí mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Výběr se prováděl na základě samostatné práce za stálého optického kontaktu. Název plemene Border Collie byl stanoven v roce 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizacíKennel Club.

                    VŠEOBECNÝ VZHLED

Dobré proporce. Plynulé linie ukazují na kvalitu, púvab a dokonalou harmonii. V kombinaci s dostatečnou substancí vzbuzuje dojem dobré výdrže. Každá tendence k hrubosti nebo slabosti je nežádoucí.

                    CHARAKTERISTIKA

Nepoddajný, houževnatý, pracovitý a poslušný ovčácký pes.

                    POVAHA

Živý, pozorný, bystře reagující a inteligentní, nikdy nervózní nebo agresivní.

 

                    HLAVA A LEBKA

Lebka je poměrně široká, s nevyznačeným týlním hrbolem. Nepřipouští se plné nebo kulaté tváře. Čenichová partie je poměrně krátká a silná, zužuje se směrem k nosu. Lebka a čenichová partie jsou stejně dlouhé. Výrazný stop. Nos je černý, pouze u čokoládově zbarvených psů může být hnědý. Modře zbarvení psi musí mít nos šedý. Nozdry jsou dobře vyvinuté.

                    OČI

Oči jsou položené široce od sebe, oválné a středně velké. Mají hnědou barvu kromě psů barvy merle (melír), kdy jedno nebo obě oči mohou být buď cele, nebo částečně modré. Výraz je mírný, živý, bystrý a inteligentní.

                    UŠI

Pohyblivé, středně velké a silné, nasazené široko od sebe, nesené jsou vzpřímeně, nebo jsou poloklopové.

                    MORDA

Silné zuby a čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem.

                    KRK

Krk je přiměřeně dlouhý, silný a svalnatý, lehce klenutý a rozšiřující se směrem k ramenům.

                    PŘEDNÍ ČÁST TĚLA

Díváme-li se ze předu, jsou hrudní končetiny rovnoběžné, zápěstí se při pohledu z boku mírně sklánějí. Kosti jsou silné, ne však těžké. Ramena jsou dobře položená směrem do zadu, lokty jsou dobře připojeny k tělu.

                    TĚLO

Působí atleticky, žebra jsou dobře klenutá. hrudník je hluboký, ne však příliš úzký. Bedra jsou hluboká a osvalená, ale nevtažená. Délka těla je o něco větší než výška v kohoutku.

                    ZADNÍ ČÁST TĚLA

Zadní část těla je široká a svalnatá. Díváme-li se ze strany, plynule přechází do kořene ocasu. Stehna jsou dlouhá, hluboká a svalnatá s dobře ohnutými koleny a silnými, nízko položenými hlezny. Pánevní končetiny mají dobré a hutné kosti, díváme-li se ze zadu, jsou rovnoběžné.

                    TLAPY

Tlapy oválné. Polštářky jsou tlusté, silné a dobře vytvarované. Prsty jsou klenuté a dobře sevřené. Drápy krátké a silné.

                    OCAS

Ocas je přiměřeně dlouhý, dosahující nejméně k hleznům. Nízko nasazený, dobře osrstěný, na konci se ohýbá vzhúru, a ladně tak doplňuje rovnovážné linie psa. Při práci se může zvednout, nikdy však nesmí být nad hřbetem.

                    POHYB

Pohyb volný, lehký, neúnavný, minimální zdvih tlap. Pes musí dělat dojem, že se pohybuje obratně a zároveň velmi ladně a rychle.

                    SRST

Existují dvě variace: A - středně dlouhá, B - krátká. U obou variací je svrchní srst hustá, dobře odolná proti nepříznivým podmínkám. U dlouhosrsté variace vytváří bohatá srst hřívu, kalhotky a vlajku. V obličejové partii, na uších, hrudních končetinách (kromě osrstění na zadní straně) a pánevních končetinách. Od hlezen až k zemi musí být srst krátká a hladká.

                    ZBARVENÍ

Povoleno je libovolné zbarvení, nesmí však převažovat bílá.

                    VELIKOST

Ideální výška v kohoutku u psa je 53cm., u feny o něco méně.

                    VADY

Každou odchylku od některého z předchozích bodů je nutno považovat za vadu a posuzování její závažnosti musí odpovídat míře, v níž se vada vyskytuje.

                    POZNÁMKA

Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá do šourku.

                    Fotografie barev Border Collie zde